• slide1
  • slide2
  • slide3
  • slide4
  • slide5
  • slide6
  • slide7
czwartek, 20 październik 2016 11:54

Global Justice Night/ Globalna sprawiedliwość zaczyna się od lokalnych spotkań

Już 24. listopada, zapraszamy wszystkich, którzy lubią wiedzieć, jak jest urządzony świat i chcą równych szans rozwoju dla siebie i innych. W programie premiera filmu „Dobre życie”, spotkanie z Mateuszem Janiszewskim - autorem książki „Dom nad rzeką Loes”, loteria z nagrodami, polsko-kenijski romans modowy i noc z dobrą muzyką.

 

Kiedy: 24 listopada (czwartek) g.19:00
Gdzie: Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, Wrocław
Wstęp: bezpłatny ale z wejściówkami, które możesz zdobyć pisząc do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. [ilość miejsc ograniczona]

Global Justice Night to cykliczna impreza zainicjowana w Szczecinie, podczas której mówimy o tym, że nie wszyscy na świecie mają takie same możliwości do dobrego i szczęśliwego życia. Setki milionów ludzi codziennie boryka się z tak podstawowymi problemami, jak głód, brak elektryczności, brak opieki medycznej, brak szans na wykształcenie dzieci. Z kolei my mamy zapewnione takie podstawowe rzeczy jak pitna woda, energia czy służba zdrowia. Czy coś nas – bogatszych - łączy z biedniejszymi krajami? Czy więcej pomagamy tym krajom, czy bardziej korzystamy z ich zasobów: ropy, gazu, rzadkich metali, żywności produkowanej przemysłowo? Wreszcie, czy możemy coś zrobić, żeby świat był bardziej sprawiedliwy? Oczywiście! Sprawiedliwy rozwój dla wszystkich, który nie będzie szkodził ani ludziom, ani środowisku, jest możliwy. Relacje między bogatymi i biednymi są kształtowane nie tylko przez bezosobowe polityki, ale również przez nas – świadomych i aktywnych mieszkańców jednego z bogatych krajów świata.

PROGRAM:
•    Spotkanie z Mateuszem Janiszewskim - gościem specjalnym Global Justice Night
Z autorem książki „Dom nad rzeką Loes” (za którą otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak w 2014 r.), tłumaczem, chirurgiem i podróżnikiem porozmawiamy o tym, dlaczego wyjechał na Timor Wschodni leczyć ludzi i co jest nie tak z naszą chęcią pomagania.

•    Premiera filmu pt. “Dobre życie. Obietnica rozwoju w Namibii i Bułgarii" (reż. Meghan Horwath, 2016, prod. CEE Bankwatch Network, Polska Zielona Sieć, 20 minut)
Ludzie w każdym zakątku świata mają swoją definicję tego, czym jest dobre życie. Stabilna praca i płaca są zazwyczaj częścią tej definicji. Film pokazuje, że rozwój przemysłu stworzył całe miasta, ale dzisiaj pytania o wpływ przemysłu na środowisko oraz nierówny podział zysków kładą cień na ten model rozwoju. Wybierz się do dwóch miast w Namibii i Bułgarii. Miejsc, które na pierwszy rzut oka prawie nic nie łączy, jednak oba kraje to młode demokracje, każdy ze spuścizną społecznej i politycznej traumy oraz potrzebą ekonomicznego rozwoju. Oba miasta mają jeszcze coś wspólnego, powstały jako zaplecze tego samego koncernu górniczego. Odkryj przeszłość tych miejsc. Zobacz ich teraźniejszość i dowiedz się, jakich zmian chcą w przyszłości żeby ich rozwój nie był opłacony zbyt wysoką ceną. Dzisiejszy świat bez względu na poziom dobrobytu w poszczególnych jego regionach, stoi przed podobnymi wspólnymi wyzwaniami. ZOBACZ TRAILER >>>

 

•    „Haute couture” ze slumsów kenijskiej Kibery, czyli kobiecy biznes wspierany przez Polki i Polaków
Pokaz projektu Polskiej Zielonej Sieci i kenijskiej organizacji Amani Kibera, w ramach którego powstała w slumsach Kibery kobieca spółdzielnia krawiecka szyjąca ubrania według projektu polskiej projektantki Malwiny Wędzikowskiej.

•    Wystawa „Dobre życie” nt. Celów Zrównoważonego Rozwoju
Modne ostatnio pytanie: „Jak żyć?” wzięła na warsztat ONZ i stworzyła 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które promują nowy model dobrego życia oraz rozwoju, wspólny dla wszystkich. Sprawiedliwy, ale też wymagający od nas wszystkich wiedzy i większej odpowiedzialności. Przyzwyczailiśmy się dzielić świat, by go zrozumieć. Kiedyś mówiliśmy o krajach tzw. Trzeciego Świata, a ostatnio o globalnej Północy i globalnym Południu. Jednak dzielenie świata na ten, który ma problemy i ten, który ich nie ma, jest bez sensu, bo globalne problemy dotyczą nas wszystkich. Dlatego wszyscy musimy brać udział w ich rozwiązaniu.

•    Loteria z nagrodami
Wszyscy goście Global Justice Night wezmą udział w loterii z nagrodami. Wejściówki będą losami w loterii.

•    Impreza muzyczna - DJ Joteff (Sound by Sound Records)
Czekają na Was rytmy funk, afrobeat, jazzdance.

Global Justice Night to wydarzenie cykliczne, zapoczątkowane w Szczecinie. Tutaj możecie zobaczyć jak wyglądało w zeszłym roku: www.globalnepoludnie.pl/GJN2015

W tym roku impreza zawita nie tylko do Wrocławia. Na przełomie października i listopada odbędzie się także w Szczecinie, Rzeszowie, Łodzi i Lublinie.
Spotkajmy się! ZAPRASZAMY!

Więcej: www.globalnepoludnie.pl/GJN2016

Wydarzenia są częścią kampanii Polskiej Zielonej Sieci “Rozwój? Nie szkodzi.” współfinansowanej w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, oraz 3-letniego przedsięwzięcia „Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

        

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Czytany 14271 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 12 styczeń 2017 12:49

info sponor eu