• slide1
  • slide2
  • slide3
  • slide4
  • slide5
  • slide6
  • slide7
piątek, 07 wrzesień 2018 07:13

KAŻDY INNY, WSZYSCY RÓWNI / Zajęcia edukacyjne EkoCentrum Wrocław

Nasze telefony, ubrania i żywność mogą podróżować bez przeszkód po całym świecie. Granice zamykane są przed ludźmi. Zarówno te państwowe, jak i mentalne, którymi oddzielamy się od Innych. W ich utrzymaniu pomagają producenci naszych rzeczy, media i politycy. Dzięki nim nie musimy myśleć, skąd pochodzą minerały w naszych telefonach, kto i w jakich warunkach wyprodukował nasze ubrania i żywność, ani dlaczego mieszkańcy odległych krajów uciekają ze swoich domów z narażeniem zdrowia i życia. Warsztaty Każdy Inny, Wszyscy Równi są zaproszeniem do przekraczania mentalnych granic – murów złożonych ze stereotypów i uprzedzeń.

*

Warsztaty z cyklu KAŻDY INNY, WSZYSCY RÓWNI skupiają się na podnoszeniu kompetencji międzykulturowych, wiedzy o przyczynach migracji oraz psychologicznych i społecznych mechanizmach powstawania stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji. Służą ponadto wzmacnianiu postawy otwartości na inność oraz kształtowaniu umiejętności reagowania na przemoc wynikającą ze stereotypów i uprzedzeń.

Cykl obejmuje trzy warsztaty (pakiet zajęć):

  • JEDEN ŚWIAT. Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z tematyką relacji między społeczeństwami globalnego południa i globalnej północy. Uczestnicy dowiedzą się, na czym polegają współzależności globalne (kulturowe, środowiskowe, ekonomiczne, społeczne, polityczne) oraz zostaną zaproszeni do krytycznej nad własnym stylem życia i wyborami, które mają wpływ – pozytywny lub negatywny – na jakość życia ludzi w innych krajach. Perspektywa ta uwrażliwili uczestników na jedną z przyczyn przybierającego na silę zjawiska migracji.
  • PRZEMÓC PRZEMOC. Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z problemem różnorodnych rodzajów przemocy wynikającej ze stereotypów i uprzedzeń, z którymi mogą się spotkać lub których mogą doświadczać w swoim życiu, w tym życiu szkolnym (bullying). Dowiedzą się przy tym, jaka jest różnica między stereotypem, uprzedzeniem a dyskryminacją, a także między patriotyzmem a nacjonalizmem. Podczas zajęć omówione też zostaną – przy pomocy metod aktywnych – różne formy przemocy i dyskryminacji, takie jak mowa nienawiści, mobing i bullying.
  • DOGADAJMY SIĘ! Celem zajęć będzie zapoznanie uczestników z ideą dialogu i komunikacji opartej na empatii i poszanowaniu różnic, zgodnie z wytycznymi porozumienia bez przemocy Marshalla Rosenberga i edukacji międzykulturowej. W ramach warsztatów uczestnicy będą mieli okazji poznać i przećwiczyć w praktyce tzw. komunikat „ja” oraz 4 kroki P. Butler, czyli metody rozwiązywania konfliktów i reagowania na niektóre formy przemocy.

Niektóre aspekty interakcji farmakologicznej z organizmem i ten niepożądany efekt uboczny, zaburzenia erekcji, nie są w pełni widoczne. Są one związane ze skomplikowanymi procesami w organizmie pacjenta, nieprawidłowym funkcjonowaniem neuroprzekaźników i układu nerwowego.

Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych edukatorów, absolwentów Szkoły Trenerów Umiejętności Interpersonalnych. Ze względu na pracę na postawach i wartościach, jak i potrzebę otwartości uczniów podczas warsztatów, a także delikatny charakter procesów grupowych, warsztaty prowadzone są bez udziału opiekunów i nauczycieli.

Zajęcia będą realizowane do grudnia 2018 w godzinach lekcyjnych lub pozalekcyjnych. Istnieje możliwość realizacji zajęć w soboty. Nauczyciele i opiekunowie grup będą mogli wziąć udział w identycznym cyklu zajęć (wzbogaconych dodatkowo o analizę z metapoziomu). Zajęcia dla nauczycieli mogą odbywać się w godzinach popołudniowych.

Udział w programie jest bezpłatny. Nie pokrywamy jednakże kosztów dojazdu.

Aby wziąć udział w projekcie, zarówno opiekun/nauczyciel, jaki grupa muszą uczestniczyć w całym pakiecie zajęć. Każde zajęcia trwają 4 h (240 minut z przerwami). Zainteresowanych udziałem w projekcie prosimy o kontakt z koordynatorką pod adresem  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. lub numerem telefonu 696 948 194

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) w ramach działania INTEGRACJA I EDUKACJA MIĘDZYKULTUROWA WE WROCŁAWIU 2018.

Czytany 5852 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 październik 2018 08:09

info sponor eu