• slide1
  • slide2
  • slide3
  • slide4
  • slide5
  • slide6
  • slide7
czwartek, 22 marzec 2018 16:05

DZIAŁANIA EDUKACYJNE W PROFILAKTYCE ZAGROŻEŃ ZDROWOTNYCH/ DOBRA ATMOSFERA/ Zajęcia edukacyjne dla uczniów i uczennic szkół podstawowych z Wrocławia

Dla istot żywych nie ma na świecie cenniejszego i delikatniejszego zasobu niż atmosfera. Bez jedzenia ludzie są w stanie przeżyć miesiąc. Bez wody nawet tydzień. Bez powietrza nie dłużej niż kilka minut. Atmosfera to źródło tlenu w każdym oddechu, ale i podstawa równowagi klimatycznej planety. Od jej stanu zależy nie tylko nasze zdrowie i życie, ale i losy całego świata oraz przyszłych pokoleń. Bez dobrej atmosfery nie pokonamy smogu i nie powstrzymamy dalszej eskalacji zmian klimatu. Bez edukacji nie mamy szans na dobrą atmosferę.

Zajęcia edukacyjne z cyklu „Dobra Atmosfera” realizowane w ramach projektu DZIAŁANIA EDUKACYJNE W PROFILAKTYCE ZAGROŻEŃ ZDROWOTNYCH skupiają się na profilaktyce zagrożeń zdrowotnych wynikających z zanieczyszczeń powietrza oraz na kreowaniu postawy osobistej odpowiedzialności za stan lokalnego i globalnego ekosystemu. Tematem przewodnim zajęć jest problematyka zanieczyszczeń powietrza i ochrony atmosfery, pełniąca rolę zagadnienia „parasolowego” dla szerokiego spektrum zagrożeń zdrowotnych i ekologicznych.

Celem zajęć jest przekazanie rzetelnej i aktualnej wiedzy o smogu (jego przyczynach, skutkach i metodach zapobiegania) w powiązaniu z wiedzą na temat przyczyn, skutków i możliwych rozwiązań prewencyjnych i adaptacyjnych w odniesieniu do zmian klimatu. Uczestnicy i uczestniczki zajęć zostaną zapoznani z zagrożeniami dla atmosfery w kontekście indywidualnym, lokalnym oraz globalnym. Dowiedzą się także, na czym polega idea zrównoważonego rozwoju oraz misja ochrony atmosfery. Kwestie te będą wprowadzane w ramach sprawdzonych modeli teoretycznych (jak np. zasada 3R) uzupełnionych o komponent smogowy i klimatyczny.

Tematyka zajęć będzie powiązana z terminem ich realizacji. Zajęcia prowadzone w sezonie grzewczym (zajęcia „palący problem” związane ze smogiem zimowym) będą skupiały się przede wszystkim na działaniach prewencyjnych (metody zapobiegania) i adaptacyjnych (ochrona zdrowia w sytuacji alarmu smogowego). Poza sezonem grzewczym główny nacisk położony zostanie na tzw. „smog letni” związany z transportem oraz na globalny wymiar zagrożeń klimatycznych (zajęcia „palący problem”), oraz rolę drzew i zieleni w oczyszczaniu powietrza i stabilizacji atmosfery (zajęcia „zieloni sprzymierzeńcy”). Zajęcia dotyczące roli drzew i zieleni będą miały charakter terenowy i odbywać się będą w najbliższym zielonym otoczeniu szkół.

Pojedyncze zajęcia w ramach pakietu będą trwały 4 godziny zegarowe. Szczegółowe zakresy tematyczne i metody zostaną sprofilowane pod kątem grupy zgłaszającej chęć udziału w zajęciach.

* Zajęcia będą realizowane od 22 marca 2018 do stycznia 2019 w godzinach pracy danej placówki. Istnieje możliwość realizacji zajęć w soboty. Udział w programie jest bezpłatny.

Zajęcia „palący problem” realizowane będą do kwietnia 2018 i od września 2018. Od kwietnia do września realizowane wyłącznie będą zajęcia „gorący temat” oraz „zieloni sprzymierzeńcy” (w kolejności jak wymieniono).


Warunkiem udziału w projekcie jest wypełnienie formularza z deklaracją uczestnictwa: https://docs.google.com/forms/d/1Gaf2lbekTB6mjz5ELkppgmg0sofwq2BgPFNGx4hrT0c/edit


Aby wziąć udział w projekcie, grupa musi uczestniczyć w pełnym pakiecie trzech zajęć – każde zajęcia trwają 4 godziny (240 minut).

Decyduje kolejność zgłoszeń.
Możliwe jest zgłoszenie więcej niż jednej grupy z jednej placówki.

Średnia liczba uczestników zajęć – 20 osób.

W razie pytań uprzejmie zapraszamy do kontaktu mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. lub telefonicznego 696 948 194 (koordynator: Aneta Osuch)

Czytany 5489 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 wrzesień 2018 06:58

info sponor eu