• slide1
  • slide2
  • slide3
  • slide4
  • slide5
  • slide6
  • slide7
czwartek, 11 październik 2018 05:59

Wrocław dla KLIMATU / Zajęcia edukacyjne EkoCentrum Wrocław

Witamy w antropocenie: epoce, w której jeden gatunek radykalnie zmienia warunki naturalne planety. W przeciągu ostatnich 12 tysięcy lat sprzyjający klimat umożliwił człowiekowi zbudowanie globalnej potęgi. Ceną za ekspansję okazało się zaburzenie równowagi całego ziemskiego ekosystemu. Rośnie PKB, rosną emisje gazów cieplarnianych, rośnie średnia temperatura, moc i częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych. Maleją szanse na spokojną i bezpieczną przyszłość, w czym mają udział nasze codzienne wybory i przyzwyczajenia. I właśnie dlatego wciąż możemy zmienić ten ponury scenariusz. WROCŁAW DLA KLIMATU może uczynić naprawdę sporo!

 

Cykl WROCŁAW DLA KLIMATU składa się z 2 warsztatów. Zajęcia mają charakter salowy i terenowy (preferowane uczestnictwo w cyklu 2 zajęć 4 godzinnych). Zajęcia terenowe odbywają się w formie wycieczek / spacerów. Każde zajęcia trwają 4 godziny (2 x 4 godziny dla jednej grupy) i są prowadzone przez kompetentnych i doświadczonych edukatorów.

Główną ideą zajęć salowych jest konfrontacja wiedzy potocznej ze stanowiskiem współczesnej nauki w zakresie zmian klimatu, które jak w soczewce skupiają najważniejsze problemy i wyzwania stojące aktualnie przed ludzkością – wybór między modelem wykładniczego wzrostu gospodarczego a ideą zrównoważonego rozwoju, energetyką opartą na paliwach kopalnych a odnawialnymi źródłami energii, odpowiedzialną konsumpcją a hiperkonsumpcją itp. Skomplikowane procesy (jak np. efekt cieplarniany i cykl węglowy) oraz złożona sieć powiązań między różnymi gałęziami ludzkiej działalności zostaną zaprezentowane dzieciom i młodzieży w przystępny i atrakcyjny dla nich sposób. Zajęcia będą się opierały na interaktywnych formach pracy z dziećmi i młodzieżą oraz eksperymentach. W trakcie zajęć wykorzystane zostaną m.in. materiały multimedialne (filmy animowane, infografiki) oraz metody edukacji nieformalnej (np. metody dramowe) skłaniające do krytycznego oglądu rzeczywistości i zwracające uwagę na osobisty wpływ na zmiany klimatu.

Podobnie jak wszystkie środki PDE-5, samo użycie Levitry (Vardenafil) nie spowoduje erekcji; stymulacja seksualna jest konieczna do uzyskania efektu terapeutycznego. Syldenafil jest dostępny w tabletkach 25, 50 i 100 mg. Stres i niepokój mogą wpływać na zdolność do uzyskania erekcji.

Przewidujemy również wykorzystanie gry symulacyjnej „Gra o klimat” (Gra Symulacyjna COP - zostań delegatem ONZ i sprawdź co uda się zdziałać dla klimatu w 32 minuty), co wydaje się szczególnie interesujące w kontekście zbliżającej się Konferencji Klimatycznej COP 2018 w Katowicach.

Zajęcia terenowe poświęcone zostaną różnym elementom ekosystemu, które wpływają na równowagę klimatyczną (jak np. drzewa, rzeki czy gleba oraz ich rola w cyklu węglowym) – oraz funkcjom adaptacyjnym zielonej i błękitnej infrastruktury. Zajęcia będą pretekstem do wspólnego zastanowienia się nad wpływem człowieka na równowagę klimatyczną, sposobami jej kształtowania oraz zagrożeniami i wyzwaniami (kwestie adaptacyjne), które się z nią wiążą w obliczu globalnego ocieplenia. Podczas zajęć będziemy się zastanawiać nad różnymi formami aktywnego kształtowania równowagi klimatycznej z uwzględnieniem idei dobra wspólnego, którym jest przede wszystkim nasz podstawowy punkt odniesienia – środowisko naturalne. Bierna postawa wobec zagrożeń związanych z nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem jego zasobów stanowi realne zagrożenie nie tylko dla przyszłych pokoleń, ale i komfortu życia dzisiejszych mieszkańców naszego miasta, kraju, kontynentu i planety. Podczas zajęć terenowych wykorzystane zostaną atrakcyjne i dostosowane do wieku uczestników techniki animacji czasu wolnego w warunkach przyrodniczych w połączeniu z popularyzacją wiedzy naukowej na temat zmian klimatu. Zajecia terenowe odbywać się będą w pobliżu szkoły / placówki / dzielnicy / miejsca zamieszkania uczestników lub w innej wybranej lokalizacji: np. park Staszica, Park Tołpy, Park Grabiszyński etc.

*

Zajęcia będą realizowane w godzinach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Istnieje możliwość realizacji zajęć w soboty.

Udział w programie jest bezpłatny. Nie pokrywamy jednakże kosztów dojazdu na zajęcia.

Zainteresowanych udziałem w projekcie prosimy o kontakt z koordynatorką pod adresem  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.  / lub telefonem: 696 948 194

Aby wziąć udział w projekcie, grupa musi uczestniczyć w całym pakiecie zajęć – każde zajęcia trwają 4 godziny (240 minut).

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Możliwe jest zgłoszenie więcej niż jednej grupy z jednej szkoły, jednak zgłoszenia wielokrotne traktowane będą jako rezerwa i w przypadku dużego zainteresowania zajęciami zakwalifikowana zostanie tylko jedna grupa z każdej szkoły.

logo wfos

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) oraz Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

 

Czytany 3969 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 październik 2018 08:07

info sponor eu