• slide1
  • slide2
  • slide3
  • slide4
  • slide5
  • slide6
  • slide7
sobota, 04 listopad 2017 08:22

DOBRA ATMOSFERA/ Zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz nauczycieli z Dolnego Śląska

Dla istot żywych nie ma na świecie cenniejszego i delikatniejszego zasobu niż atmosfera. Bez jedzenia ludzie są w stanie przeżyć miesiąc. Bez wody nawet tydzień. Bez powietrza nie dłużej niż kilka minut. Atmosfera to źródło tlenu w każdym oddechu, ale i podstawa równowagi klimatycznej planety. Od jej stanu zależy nie tylko nasze zdrowie i życie, ale i losy całego świata oraz przyszłych pokoleń. Bez dobrej atmosfery nie pokonamy smogu i nie powstrzymamy dalszej eskalacji zmian klimatu. Bez edukacji nie mamy szans na dobrą atmosferę.

 

Zajęcia edukacyjne z cyklu „Dobra Atmosfera” skupiają się na kreowaniu postawy osobistej odpowiedzialności za stan lokalnego i globalnego ekosystemu. Tematem przewodnim zajęć jest problematyka zanieczyszczeń powietrza i ochrony atmosfery, pełniąca rolę zagadnienia „parasolowego” dla szerokiego spektrum zagrożeń zdrowotnych i ekologicznych.

Celem zajęć jest przekazanie rzetelnej i aktualnej wiedzy o smogu (jego przyczynach, skutkach i metodach zapobiegania) w powiązaniu z wiedzą na temat przyczyn, skutków i możliwych rozwiązań prewencyjnych i adaptacyjnych w odniesieniu do zmian klimatu. Uczestnicy zajęć zostaną zapoznani z zagrożeniami dla atmosfery w kontekście indywidualnym, lokalnym oraz globalnym. Dowiedzą się także, na czym polega idea zrównoważonego rozwoju oraz misja ochrony atmosfery. Kwestie te będą wprowadzane w ramach sprawdzonych modeli teoretycznych (jak np. zasada 3R) uzupełnionych o komponent smogowy i klimatyczny.

Tematyka zajęć będzie powiązana z terminem ich realizacji.

  1. Zajęcia prowadzone w sezonie grzewczym („smog zimowy” – zajęcia nr 1) będą skupiały się przede wszystkim na działaniach prewencyjnych (metody zapobiegania) i adaptacyjnych (ochrona zdrowia w sytuacji alarmu smogowego).
  2. Poza sezonem grzewczym główny nacisk położony zostanie na tzw. „smog letni” związany z transportem (zajęcia nr 2), oraz rolą drzew i zieleni w oczyszczaniu powietrza i stabilizacji atmosfery, a także globalny wymiar zagrożeń klimatycznych.
  3. Zajęcia dotyczące roli drzew i zieleni będą miały charakter terenowy (zajęcia nr 3).

Pojedyncze zajęcia w ramach pakietu będą trwały 4 godziny zegarowe. Pojedyncze zajęcia w ramach pakietu dla dzieci w wieku przedszkolnym będą trwały 1 godzinę zegarową. Szczegółowe zakresy tematyczne i metody zostaną sprofilowane pod kątem potrzeb i wieku grupy zgłaszającej chęć udziału w zajęciach. Szczegółowe zakresy tematyczne i metody zostaną sprofilowane pod kątem grupy zgłaszającej chęć udziału w zajęciach.

* Zajęcia będą realizowane do grudnia 2018 w godzinach pracy danej placówki.

Udział w programie jest bezpłatny.

Warunkiem udziału w projekcie jest wypełnienie formularza z deklaracją uczestnictwa: https://goo.gl/forms/AaChUDdi60S7bHus1

O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Możliwe jest zgłoszenie więcej niż jednej grupy z jednej placówki, jednak zgłoszenia wielokrotne traktowane będą jako rezerwa i w przypadku dużego zainteresowania zajęciami zakwalifikowana zostanie tylko jedna grupa z każdej placówki.

Średnia liczba uczestników zajęć – 20 osób.

W razie pytań uprzejmie zapraszamy do kontaktu mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. lub telefonicznego 696 948 194 (koordynatorka: Aneta Osuch).

 

Projekt współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Projekt współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

we Wrocławiu
Czytany 5494 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 czerwiec 2019 11:10

info sponor eu